Sözlük

Sözlük

3D Secure

Kart sahiplerinin internet üzerinden güvenle alışveriş yapabilmesi için Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka tarafından ayrı bir ekran açılır ve kart sahibinin GSM numarasına onay kodu gönderilir. Onay kodunun doğru girilmesi sonucu işlem gerçekleşir.

Altyapı Sağlayıcı

Şirketlere, e-ticaret sitelerini açmak, sitelerin tasarımlarını sunmak ve ödeme sistemlerini entegre etmek gibi hizmetler altyapı sağlayıcıları tarafından sunulmaktadır.

API

API sistemi (Application Programing Interfaces - Uygulama Programlama Arayüzleri) iki yazılımın veya veritabanının birbiri ile sorunsuz çalışabilmesini ve en sağlıklı bir şekilde birbiri ile iletişime geçmesini sağlayan yapılara verilen isimdir.

Acquirer

İş yeri sahibinin borç alacak ilişkilerini düzenleyen POS'ların sahibi firmaya denmektedir. Kredi kartı yönetiminin bir ayağı olan acquirer, aynı zamanda POS anlamına da gelmektedir.

Banka Kartı

Banka kartı, banka nezdinde işlemlerinizi ilerletebilmeniz için açılan hesaplar üzerine tanımlanan kartlara denir. Eğer bir hesabınız yoksa banka kartınız da olamaz. Hesapta bulunan bakiye dahilinde ödeme yapmayı sağlar ve bankacılık işlemlerinde kullanılabilir.

BDDK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu; bankacılık sektörünün düzenlenmesini, denetlenmesini ve Bankalar Kanunu' nun uygulanmasını sağlayan kurumdur.

BIN Numarası

Banka veya elektronik para kuruluşlarından alınan kartların üzerindeki numaranın ilk 6 hanesi BIN yani Bank Identification Number’dır. Bu ilk 6 hane sayesinde işlem esnasında kullanılan kartın hangi banka veya elektronik para kuruluşuna ait olduğu, ne tür bir kart olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

BSMV

Banka Sigorta Muamele Vergisi'dir.

Chargeback

Geri ödeme ve ters ibraz olarak da bilenen chargeback, kart sahiplerinin bilgisi dışında ürün ve hizmet satın alımına istinaden karttan çekilen tutarın aslında kart sahibinin bilgisi dışında çekildiği, böyle bir ürün ve hizmetin satın alınmadığı ve sahtecilik ile birlikte bu işlemin gerçekleştiği iddası üzerine kart kuruluşlarının kart sahiplerine sunduğu bir hak ve hizmettir.

CVV

(Card Validation Value) CVV veya güvenlik kodu olarak bilinir. Kredi kartının arka yüzündeki genelde beyaz alanda bulunan rakamların son 3 hanesidir. Kredi kartlarına güvenlik sağlamak ve internet alışverişlerinde dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek amacıyla oluşturulmuştur. Mastercard kullanıcıları için CVC(Card Validation Code), Amerikan ekspres kullanıcıları için de CID (Card Identification Number) kullanılmaktadır. CVV ise Visa ve TROY logolu kartlar için kullanılan güvenlik kodudur.

Debit Kart

Debit kart,doğrudan kart sahibinin mevduat hesabına bağlı banka kartıdır. Bu hesaba şifre aracılığı ile ulaşılır. ATM' den para çekme, POS'tan mal ve hizmet alımında kullanılır.

Dijital Cüzdan

Kart bilgilerini sanal ortamda kendi sistemlerinde saklayan ve genelde internet üzerinden alışverişlerde kart bilgisi girmeden ödeme yapılmasını sağlayan çözümlere verilen genel isimdir.

E-İmza

Elektronik dokümanları imzalamak için kullanılan bir elektronik koddur. Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır.

E-Ticaret

E-ticaret; ürün ve hizmetlerin reklam, satış, dağıtım ve ödeme işlemlerinin yapılması işlemlerinin online sistemler üzerinden yapılmasıdır.

EMV

EMV, Europay Mastercard Visa kelimelerinin kısaltılması olup, çip kartı teknolojisi kullanılan kart ödemelerini düzenleyen uluslararası standarttır.

ETBIS

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBIS); internetten alışverişlerde tüketiciyi korumak ve e-ticaret işlemlerini kayıt altına almak amacıyla oluşturulmuştur.

Fintech

Financial Technology”nin kısaltması olan Fintech, finansal hizmetlerin daha kolay, daha iyi ve daha hızlı verilmesi amacıyla oluşturulmuş bir yeniliktir.

Fraud

(Sahtecilik, dolandırıcılık) Başkalarına ait kart ile herhangi bir iş yerinden ya da ATM' den işlem yaparak haksız kazanç sağlamak ve gerçek kart hamilini, iş yerini ya da bankayı zarara uğratmak demektir.

HTTPS

HTTPS (Secure Hyper Text Transfer Protocol) güvenli metin aktarma iletişim protokolüdür. Klasik HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolü eklenmesi ile oluşur. Web sitelerinin metinlerle kurduğu iletişimin şifrelenmesi demektir.

IBAN

Uluslararası Banka Hesap Numarası'nın kısaltmasıdır. Bankalardaki mevcut hesapları yerine kullanılacak olan ve belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır. IBAN'ın amacı; bankalardaki her bir müşteri hesap numarasını uluslararası ölçekte tanımlamak suretiyle, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Issuer

 Banka Kartı, Kredi Kartı Ön Ödemeli Kart vs. gibi kartları basıp müşteriye veren; borç, alacak, hediye puan, asistanlık hizmetleri gibi hizmetleri takip edip müşteriye bildirimde bulunan kart firmalarına issuer denir. Issuer firma, kartın mülkiyetine sahiptir ve bu firmanın kim olduğu kartın ön yüzündeki logodan veya arka yüzünde manyetik bandın altındaki mülkiyet yazısından tespit edilebilir.

Kart Saklama

Kart Saklama; müşterinizin kredi kartı bilgilerini saklayarak hızlı tahsilat yapmanızı sağlar.Kart saklama fonksiyonu sayesinde kart sahibi işlem anında kartının saklanmasına izin verir. Bu sayede bir sonraki işleminde hızlıca ödemesini gerçekleştirir ve başarılı ödeme oranları artar.

Kişisel Veri

Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir.

MASAK

Mali Suçları Araştırma Kurulu, kara para aklama suçunun araştırılması ve incelenmesi ile görevlendirilmiş kurumdur.

MERSİS Numarası

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi; ticaret yapmakta olan tüzel kişilerin bütün kayıtlarının tek bir yerde toplanması için kullandıkları bir sistemdir. Aynı zamanda bu sistem, kayıtların diğer ticaret yapan kişiler ile de kolay bir şekilde paylaşılmasını sağlar.

Mobil Ödeme

GSM operatörü aracılığıyla yapılan ödeme şekline Mobil Ödeme denir. GSM numarası ile giriş yapılır ve SMS ile gönderilen güvenlik kodu girilerek ödeme işlemi gerçekleşir. Ödeme bedeli GSM operatörü tarafından kullanıcının hat özelliklerine göre ya yüklenmiş hazır krediden düşerek ya da bir sonraki faturaya yansıtarak tahsil edilir.

Online Ödeme

E-tahsilat, internetten tahsilat, sanal POS ve benzeri isimlerle de adlandırılan ve sanal (internet) ortamda kredi kartıyla yapılan ödeme yöntemine verilen addır.

Otorizasyon

Ödeme işleminin fiziksel POS veya sanal POS aracılığı ile bankaya iletildikten sonra bankanın onay vermesi sonucu başarıya ulaşmasıdır. Otorizasyon işleminden sonra satış tamamlanmış olup gerekli tutar kart sahibinin hesabından eksiltilmiş olur.

OTP

OTP yani “One Time Password” ise ıslak imza gerektirmeyen fakat işlemlerin doğrulanması için tek kullanımlık şifre gönderilmesi gereken süreçlerde bu teknolojiye verilen isimdir.

Ödeme Geçidi

E-ticaret ekosistemi içerisindeki kart bilgilerinin şifrelenerek tüketiciden e-ticaret firmasına, e-ticaret firmasından da ilgili banka veya aracı kuruluşa aktarılmasını sağlayan sisteme denir.

Pazaryeri

Alıcı ve satıcının üçüncü bir taraf vasıtası ile bir araya getirilerek ürün satışının gerçekleşmesini sağlayan bir e-ticaret faaliyetidir. Ana para aktarımı, komisyon hesaplaması ve tahsilat gibi tüm süreçler “pazaryeri” modeline göre şekillendirilmektedir.

PCI DSS

PCI DSS yani “Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standartları” standart kartların işlenmesi, iletilmesi ve saklanması aşamasında uyulması gereken mantıksal ve fiziksel bilgi güvenliği kurallarını tanımlamaktadır.

POS

Üye iş yerlerinin bankalar ile yaptığı anlaşmalar sonucu temin ettikleri elektronik tahsilat cihazlarıdır. POS cihazlarından kredi kartı, banka kartı, ön ödemeli kart ve TR Karekod ile ödeme alınabilmektedir.

Provizyon

Hesap veya karttan elektronik para çekme işlemidir. Para çekme işlemi fiziksel veya sanal POS aracılığı işe bankaya iletildikten sonra bankanın olumlu cevap vermesi halinde başarıyla sonuçlanmaktadır.

Sanal POS

Fiziki mağaza kasalarında bulunan POS cihazlarının internet ortamında kullanılan sanal versiyonuna verilen isimdir. POS cihazı gerektirmeden tahsilat yapmayı sağlamaktadır.

SSL

SSL (Secure Sockets Layer) sunucu ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifreli olarak iletilmesini sağlayan teknolojiye denir.

Tekrarlı Tahsilat

PCI DSS sertifikasına sahip güvenlik altyapısı ile müşterilerin kart bilgilerini saklayarak belirlenen periyot ve tutarlarda otomatik tahsilat yapma işlemidir.

TROY

TROY (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi) nakitsiz ödeme yapılmasını sağlayan bir altyapıdır. Bu altyapı sayesinde TROY üyesi olan kuruluşlar kendi müşterileri olan kart kullanıcılarına ve iş yerlerine kartlı ödeme hizmetlerini sunabilmektedir.